Erken Branş Seçiminin Bazı Anatomik (Postür) ve Fonksiyonel Parametrelere Etkisi

Çetin İŞLEĞEN, Tijen ERDİNÇ, Dilek GÜRPINAR, Bahtiyar ÖZÇALDIRAN, Ahmet ERTAT

Özet


Bu çalışmanın amacı; 11 yaşından önce yüzme (erkek n=14, bayan n=9) ve hentbola (bayan n=10) başlamış olan sporcular ile 11 yaşından sonra hentbola başlamış olan (bayan n=27) sporcularda vücut postürü ile bazı motorsal ve koordinatif özellikleri saptamaktı.

Deri katlanması değerleri açısından yüzücüler hentbolculara oranla daha düşük değerlere sahiptir. Bacak çevre ölçümlerinde ise hentbolcu bayan sporcular yüzücü bayanlara oranla daha büyük değerler gösterdi (p< 0.05). Deneklerin yarısından fazlasında hafif derecede, üçünde ise ileri derecede lordoz görüldü. Hentbolcularda özellikle atış kolunda omuz düşüklükleri saptandı.

Yüzücülerin yarısında, Hentbolcuların 1/4 ünde fonksiyonel düztabanlık saptandı. Deneklerin önemli bir bölümünde karın bölgesinde sarkma belirlendi. Hentbol bayan milli takımında yer alan (n=16) denekler arasında hentbola 11 yaşından önce başlayan oyuncu yoktu. Hentbolcu bayanlarda basketbol topu fırlatmada 11 yaşından sonra hentbola başlayanların değerleri önce başlayanlarınkinden daha iyiydi. Denge testinde ise en iyi sonuçlan tüm denekler arasında hentbolcu bayanlar elde etti.


Tam Metin:

PDF

Refback'ler

  • Şu halde refbacks yoktur.

Bu makale hakkındaki yorumlar

Tüm yorumları gör


##submission.copyrightStatement##