Avrupa Şampiyonası Eleme Maçlarına Katılan Türk Hentbol Erkek Milli Takımının Yaptığı Maçlardaki Hücum Elementlerinin Analizi

Yavuz TAŞKIRAN, Rüştü ŞAHİN, Saadet Rana VAROL

Özet


Bu çalışmanın amacı, 1993-94 sezonunda Avrupa Şampiyonası eleme maçlarına katılan erkek hentbol milli takımının hücum elementlerini analiz etmekti. Türk milli takımı; Avusturya, Estonya ve İsveç milli takımlarına karşı oynadı. Türkiye'de oynanan maçlar, video bantlara kaydedildi ve Teos Ltd tarafından üretilen "Vestel Maç Gözlemi Programı" ile analiz edildi. İzlenen dört milli takımın maç başına ortalama atış sayısı 39.3, ortalama gol sayısı 19.3, atış/gol oranı ise% 48.3 olarak bulundu. Kalede kalan toplarda İsveç, Avusturya ve Türkiye arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farka rastlanmadı (p>0.05). Türkiye-Estonya takımları arasında, kaleci tarafından bloke edilen atışlarda anlamlı bir fark saptandı (p<0.05). Aynı maçta aut olan atışların karşılaştırılmasında anlamlı bir fark vardı (p<0.05).

Avusturya-Türkiye maçında temel ve düşerek atış sayısında anlamlı bir fark görünmemesine rağmen, sıçrayarak atış sayısı bakımından iki takım arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark tespit edildi (p<0.05).

Sonuç olarak, analiz edilen elementlerin, takımların oynadıkları rakiplerinin hücum ve savunma sistemlerine bağlı olacak şekilde sayısal farklılık gösterdikleri söylenebilir. Buna göre; takımların daha verimli hücum organizasyonunu sağlamaları, büyük ölçüde hücum analizlerinin yapılmasına bağlı olacaktır.

Anahtar Kelimeler: erkek hentbol, maç analizi, hücum elementleri.


Tam Metin:

PDF

Refback'ler

  • Şu halde refbacks yoktur.

Bu makale hakkındaki yorumlar

Tüm yorumları gör


##submission.copyrightStatement##