Egzersiz ve Oksidan Stres

Sevil GÖNENÇ

Özet


Normalde organizmada oksidan ve antioksidan sistemler arasında hassas bir denge vardır. Dengenin bozulması lipid peroksidasyonuna neden olabilmektedir. Egzersiz metabolik süreçleri ve oksijen tüketimini artırarak, serbest radikal oluşumuna neden olmaktadır. Son yıllarda egzersizin antiooksidan sistem ve lipid peroksidayonuna etkileri çalışılmaktadır. Bu alanda yapılan çalışmaların değerlendirildiği bu derleme yazıdan elde edilen sonuçlar şöyledir:

• Şiddeti, süresi ve türüne bağlı olarak egzersiz, metabolik süreçleri ve oksijen tüketimini artırarak, daha fazla serbest radikal oluşumuna neden olmaktadır. Serbest radikallerdeki artış antioksidan savunma kapasitesini aşarak lipid peroksidasyon zincir reaksiyonlarım tetikleyebilir.

• Kronik olarak ılımlı düzeyde oksidan stres ile karşı karşıya gelmenin, antioksidan savunmayı güçlendirdiği bildirilmiştir. Egzersiz de, serbest radikaller oluşturmasına karşın, ılımlı şiddette, düzenli olarak yapıldığında antioksidan savunmayı kuvvetlendirmektedir.

• Yapılan araştırmalarda, düzenli egzersiz ile değişik antioksidan enzimlerde artışlar bildirilmiştir. Ancak, antioksidan savunmada yer alan hangi enzim/enzimlerin, hangi koşullar altında aktive olabileceği konusunda bir görüş birliği yoktur.

Anahtar Kelimeler: Egzersiz, Antioksidan Sistem, Serbest Radikaller


Tam Metin:

PDF

Refback'ler

  • Şu halde refbacks yoktur.

Bu makale hakkındaki yorumlar

Tüm yorumları gör


##submission.copyrightStatement##